AI

Tady AI

Google Bard: Stále je tu naděje na lepší zítřky

V seriózních médiích se dozvíte, že k chatbotovi Google Bard se dostane široká veřejnost nejprve ve Spojených státech a Velké Británii, a pak dojde i na další země.
Jestli máte právě teď geniální nápad, jak s touto pro svět tragickou nespravedlností zatočit, zkuste se nejdřív zamyslet. Nemám náhodou celý svůj Google účet nastaven na jazyk a zemi, ve které žiju? Nepoužívám náhodou nějaké Android zařízení, na které si možná nebudu moct naistalovat aplikace, fungující jenom v určitě zemi?
Já třeba ano. Takže pár dní po přihlášení na Bard Waitlist mi přišla pozvánka, a teď si poprvé vyzkouším Googlího Barda. Moc od toho nečekám, těch recenzí už je veřejně dostupných docela dost… ale co kdyby?
První obrazovka, první varování: Odpovědi můžou být nesprávné. To je fér.
Barde, umíš česky?
Neumí, takže vám budu překládat já, sice si myslím, že třeba Google Translator to umí rychleji než já, ale ten není součástí Barda, v tuto chvíli.
Proč to říkám? Protože třeba v Bing Chatu si všimnete, že vaše české otázky si Bing překládá do angličtiny a vybírá z nich výrazy a dává vám to najevo. Aspoň můj Bing chat to dělá…

Barde, co umíš?
Bard přemýšlí… a na rozdíl od ostatních chatbotů nehraje na postupné psaní odpovědi, ale rovnou ji tam zobrazí celou. Je v tom rozdíl? Nevím, u GPT a Bingu můžete odpověď zastavit v průběhu zobrazování, když se vám to nelíbí, takže máte pocit, že šetříte stroj od zbytečného „přemýšlení.“ Jestli je to jen kosmetická záležitost nebo to opravdu něčemu pomáhá nevím, ale dělám si poznámku, že si to mám nastudovat.
Ovšem Bard má k dispozici další varianty odpovědi, View other drafts, zobraz ostatní návrhy. Nebavíte se s Dědem Vševědem, ale s generátorem lidsky vypadajících textů. Pokud se ptáte na něco, co má mít jednu jedinou správnou odpověď, a dostanete tři… Možná to považujte za nápovědu, že se neptáte na správném místě.

Tak co Bard umí?
Zodpovědět moje otázky… to máme zatím půl na půl.
Generovat text… o tom není pochyb.
Překládat jazyky… zatím teda ne moc úspěšně.
Psát různé druhy kreativního obsahu… vyzkoušíme.
Pomáhat s prací… Pomáhat s prací, tady nevím, jestli mi Bard pomůže.
Co jiné varianty odpovědi. Generuji texty, překládám jazyky, píšu různé druhy obsahu, odpovídám na otázky, pomáhám s různými úkoly jako napsat email… tádydádydá… o stěhování skříní se tady nepíše.

Pomůžu ti naučit se nové věci, porozumět světu okolo tebe, dodám ti informace o nadcházejících akcích.
Tak schválně.

Co se děje dnes večer v Manchesteru, bez překlepů možná… Jestlipak Barde tušíš, na který Manchester se ptám?
Tuší, protože O2 Apollo… koncert Badly Drawn Boy… tak si to vygooglujeme… to už je vygooglované… kde?
Čtvrtek 30. března… dneska, v den kdy natáčím, je středa 29. března…
A ne, koncert Badly Drawn Boy je dnes v Glasgow… tak to je jenom o den špatně.

Zkusím nějakou jednodušší otázku, z Bardova oboru.
Co je lepší, Bing Chat, GPT-4 nebo Google Bard?
Bard říká: Všechny tři jsou působivé… dovolím si nesouhlasit, Bard zatím moc nezapůsobil…

Odpověď dál pokračuje: Je těžké říct kdo je „lepší.“ Google Bard může být lepší v psaní kreativních textů, Bing Chat může být lepší pokud hledáte chatbota, který překládá jazyky.
Bod Bardovi, to je velmi kreativní, nekonfliktní a anglicky asertivně uctivá odpověď. Že to nic nevysvětluje, nedodává žádný fakt a neřeší žádný problém je přirozenou anglickou součástí odpovědi.
Barde, umíš obrázky? Bing chat to umí, protože používá GPT-4
Bard neumí.
To máme další odpověď na téma, který z chatbotů je lepší… Ale nebudu to počítat do skóre, je to jazykový model.

Tak ještě něco jednoduššího, nějaká otázka, který by se mohla Bardovi líbit.
Umíš psát kód, jako HTML, CSS, Javascript?
Óóó, umí! Taky prý umí Python, Ruby a C++
Teda, umí opsat první část kódu z první stránky prvního výukového materiálu, který si vygoogloval… A to se počítá. Malý krok pro lidstvo ale zásadní dětský krůček pro Barda!
V závěru odpovědi se chlubí, že umí psát i komplexní kód, jako web s více stránkami, webovou aplikaci a mobilní aplikaci…

Tak jo.
Napiš mi kód na jednoduchou stránku s Pong game, a pěkně poprosíme.
A máme nějaký kód… vypadá to validně, začátek… a konec stránky se nikde neztratil ani nebyl utržen v rámci nějakého limitu.
Bard píše: toto je jednoduchá pong hra pro dva hráče? Uživatel mačká šipku nahoru a dolů pro pohyb pálky.
Hledám, jestli to musím kopírovat pomocí myši… ale ne, je tu možnost Copy, kopírovat text, nevím, jestli celou odpověď, nebo jen kód.
Vkládám kód do editoru… Zkopírovala se celá odpověď, ne jen kód, ale s tím se dokážu smířit.
Stránka vypadá na první pohled syntakticky v pořádku. Jak to vypadá v prohlížeči?
Černá tma. Vyzkoušeno ve více prohlížečích. Takže toto byl kreativně, ale ne správně generovaný obsah.
Co třeba zkusit jiný podobný stroj, aby pro mě posoudil, co ten první stroj pokazil?
Tohle je Chat GPT 3.5, tedy verze, kterou máte zdarma všichni k dispozici.

A Chat GPT má názor… těch chyb je tam zjevně víc… mně se nechce hrabat v kódu, který k ničemu nepotřebuju a už byl tisíckrát napsán v minulosti. Tady jsem zase v situaci, že se GPT zdarma zasekne a při postrčení k pokračování… ano, pokračuje zase od začátku. Nic, ztráta času. Chat GPT umí splácat dohromady validní kód k funkční stránce na Pong, na první dobrou, vyzkoušeno za vás.
Bard má ještě další dvě varianty odpovědi, ale… Bard tvrdí, že umí psát i komplexní weby a programovat v několika jazycích, takže tahle jednoduchá věc je docela zklamání.

Něco jiného, něco, co by měla být silná stránka Barda. Kreativita! Co třeba napsat básničku v češtině, ale… smíříte se s angličtinou, že jo?

Barde, napiš mi báseň, která se rýmuje a je o chladné zimě, sněhu a ledu.
Většině strojů nejde to rýmování, koncept zvukové podoby slov je jim zjevně ještě cizí. Tady by se dalo uvažovat o strong – ground, to se sice nerýmuje, ale aspoň je tam stejná samohláska. Fast – glass, jo, to se rýmuje. Lands, dens, dobře. Play, still, ani omylem. Found – ground, rým. Winter – trees, nic. Přesně opačný vzorec rýmů, než v první sloce.
Winter , offer, ice, between… nikde nic.

Co poezie číslo 2?

Falling, blowing, dropping, growing, ano, prostě to ohni do stejného tvaru, záruka úspěchu.
A tady ty rýmy končí. Nic moc. Dává to aspoň smysl?
Sníh je krásný… pohled? Na sníh je krásný pohled, je to zimní pohádka, a je čas si užít chlad a všechnu zábavu, kterou přináší.
Ach jo. Kdo jiný než Bard, by měl umět básnit. To je přímo definice barda, básník, zpěvák, ne?

Třetí verze. Co se rýmuje? Fast – past. Found – sound. Fajn.
Cold, winter, times, tomorrow… asi ne.
There is still hope for a better tomorrow.
Stále je tu naděje na lepší zítřky.
Já myslím, že to bude takový pěkný titulek pro tohle video.

Mně pořád nedá ta komunikace jen v angličtině. Přece Google má svůj vlastní Translator… To by třeba Bard od Googlu mohl použít Překladač od Googlu… Když má Bard přístup k internetu. Přece Bard nezklame zákazníka jen proto, že neumí anglicky?
Třeba to půjde nějak obejít?
Tady je takový pěkný text, zaručeně to bude v té správné češtině, kterou by stroj určitě uměl, je to z webu vlády, přece by vláda nepsala něco špatně.
A ne… Fakt ho neukecám? Co třeba zabalit to do požadavku přečíst si PDF soubor a udělat mi z něho stručný souhrn? Tady má vláda prohlášení o umělé inteligenci… Promineme vládě všechno, co v tom souboru prohlásila, protože je to z roku 2019.

Poslední pokus v češtině…A hele, najednou to česky umí!
Celé je to o Evropské Unii… Nějaká zmínka o České republice? Žádná zmínka o Kántry for da fjůčr? PDF je celé o Česku, zemi robotů.

Bezpečná a odpovědná AI, Česko je tu zmíněno mnohokrát… jako modelová země pro Evropu.
No, tak Bard si úplně nevšimnul, že je to PDF o Česku, přestože si ho uměl přeložit, nějak, z češtiny.

Můj další nápad je nechat Barda udělat souhrn z videa, to už běžně pluginy pro prohlížeče a chatboty umí. Zkusím teda krátké anglické video, na Youtube, od Youtube, to by mělo fungovat.

Tady mi udělá výtah Merlin, ano, ten chudák Merlin, co ode mě tuhle schytal spoustu kritiky. Merlin je vylepšený. A Merlin spávně píše, co je ve videu, jednotlivé body i odkazuje na časy ve videu. Za mě dobrý, palec nahoru pro Merlina.

Co na to Bard? Pořád jsme doma u Googlů na vlastním písečku… Bard je online, takže očekávám slušný výsledek.
Video je o historii internetu, začíná tím, jak byl internet vytvořen, jak se svět změnil, co se týká komunikace, jak se učíme a jak děláme byznys. Video také zmiňuje negativní důsledky internetu, jako je kyberšikana a otázku osobních údajů.
Video je asi 10 minut dlouhé.
No, to je úplně mimo mísu, video má třicet sekund a je úplně o něčem jiném. Já ještě zkontroluju tu adresu videa… a je fakt dobře.

Druhá verze… V podstatě totéž. Úplně něco jiného, než je ve videu…
Třetí verze. Video je o budoucnosti umělé inteligence a jak ovlivní naše životy. O výhodách a rizicích umělé inteligence. AI má potenciál zlepšit naše životy, pomoci v oblasti zdravotnictví, dopravy…
Nesmysly.

Video, na které se ptám, je upozornění na oslavu Dne Země v dubnu 2022 a je to upoutávka na videa oblíbených Youtuberů v seriálu Non-fungible Planet, něco jako Nenahraditelná planeta.

Velmi kreativní, ale zcela vymyšlené. Bard má… halucinaci jak … z praku?

Už víme, jak se jim budeme škodolibě smát, těm strojům ještě ne-moc vytrénovaným?

Na co se tak zeptat, aby to nebylo pro mluvící bedýnku připojenou k internetu moc složitý?

Prosím, najdi mi vlak z Manchesteru do Londýna, teď.

Ááá… no tak to je zajímavý.

Je pravda, že vlak jede ze stanice Manchester Piccadilly do stanice London Euston.
Je možné, že první ranní spoj, který nemá noční přestup s čekáním sedm hodin někde… v Nottinghamu, jede v 6:30.

Ovšem tuhle cenu 26.70 liber (713,- Kč), tu by se nám tady všem moc líbilo za tu cestu zaplatit. Cena za lístky na vlak V Británii není stejná celý den, mění se s denní dobou, jak dlouho dopředu si lístek koupíte. Když tenhle konkrétní spoj jede ve špičce, to pak stojí lístek okolo 150 liber, a nejlacinější lístek, co vím z minulého měsíce, mě stál 40 liber, (1068 Kč) a dal se snad koupit i nějaký spoj za 39 liber.(1041 Kč)
Tak tohle si určitě vygoogluju…

Avanti West Coast je společnost, která vlaky na téhle trase provozuje.

Ale fakt si nemyslím, že se dostaneme na tuhle cenu.

Tady je 72.70 liber (1888 Kč), dokonce jeden za 44 liber (1175 Kč) v osm večer.

V devět večer za 34 liber. (908 Kč) To je ale asi fakt nejlacinější, co se dá koupit, a přijedete o půlnoci do Londýna, což se nestane, takže to bude po půlnoci, takže metro přestává jezdit, další přesun nočním autobusem nebo taxíkem, a to se vyplatí.

Když se podívám na vlaky ve špičce, což je před devátou, před desátou ráno…

184.70 liber, (4931 Kč) tohle je běžná cena na zítra, dneska je středa, takže na zítra na devátou na jednání do Londýna… to máte lacinější letadlem z Brna Tuřan, a to do toho počítám i tu následnou hodinovou jízdu autobusem ze Stanstedu a celodenní jízdné na všechnu městskou dopravu v Londýně včetně metra.
A teda ty vlaky jezdí po půl hodinách, i častěji. Bard uvádí jednou za dvě hodiny a za cenu, kterou si může dovolit každý. Takže tato odpověď byla taky více kreativní, než užitečná nebo pravdivá.

Tak co s tebou, Barde. Mám se ještě na něco ptát? Zkusíme nějakou matematickou úlohu?

Tohle je takový zapeklitý logický rébus, který na první pohled nedává smysl, a zároveň má více než jedno řešení.

A 30 by to teda být nemělo. Ale to vypadá na nějaké velmi hluboké uvažování, já se k tomu vrátím, pro jistotu.

96 by mělo být jedno z řešení.

19… no… Když sečtu 8+11, tak dostanu 19, jako, s tím těžko polemizovat, ale pak ty ostatní řádky nemají žádnou souvislost, takže se to do jisté míry dá brát jako nepochopení zadání. Tohle asi nebudu hodnotit.

K těm 30. Zkouším to pochopit, ale tady není co chápat.

První věta, součet prvních N přirozených čísel je… tento vzoreček. To je pravda, ale na to se nikdo neptal.

Další věta, N je rovno jedné, tedy součet prvních „jednoho“ přirozených čísel je ta část před rovná se, což je jedna, ale za rovná se je 5, což je taková pěkná matematická halucinace.

Nelze nijak polemizovat s tím, že součet prvních osmi přirozených čísel je 8(8+1)/2= 8*9/2 = 72/2=36, což je opravdu rovno součtu 8+7+6+5+4+3+2+1=36

Ale určitě to není 30.

Takže jedna špatná odpověď, jedno nerespektování zadání, a jedna správná odpověď.

Barde, na co se tě mám zeptat, aby to dopadlo dobře?

Tak co třeba záludná otázka, kdo je v Česku prezidentem? To vůbec nemusí dopadnout dobře, protože chatbot není Centrální Mozek Lidstva, nejchytřejší a nejmoudřejší entita na světě, není to vaše maminka, která ví všechno nejlíp, není to váš osobní asistent, ani váš neplacený stážista, který za vás udělá všechnu špinavou práci. Je to stroj, který generuje ne úplně náhodné texty.

Je daleko větší pravděpodobnost, že tato otázka dopadne špatně. Textů, které končí aktuálně neplatnou odpovědí, existuje online jistě víc těch, jejichž odpověď je aktuální. Ano, mluvím o tom, že mezi 8. březnem a 29. březnem vzniklo pouze omezené množství textů, zmiňujících současného českého prezidenta. Těch ostatních textů je víc.

A… jo. První, druhá, třetí správně! Hurá!
Bard to dokázal!

Stále je tu naděje na lepší zítřky.