AI

Tady AI

Svět AI šílí

Svět se změnil a už nikdy nebude stejný. Tenhle týden to platí obzvlášť, protože byl úplně nabitý událostmi v oblasti jazykových modelů, umělé inteligence a jejího využití. Některé novinky byly jen ohlášeny, jsou stále ve vývoji a ještě je nemůžete použít. I přesto je tempo vývoje šílené a už ho nikdo nezastaví.

Co všechno se za poslední týden stalo?

Google ohlásil 14. března, že v blízké budoucnosti integruje funkci AI – umělé inteligence, do nástrojů Google Workspace. Ty zahrnují mimo jiné i Gmail, Dokumenty, Drive nebo Kalendář. Fungovat by to mělo podobně jako nyní chatbot GPT, v kterémkoli místě nástrojů z Workspace.

Google měl ale smůlu, že stejný den vyšla nová verze chatbota GPT-4, a zároveň Microsoft prozradil, že chatbot v Bingu už několik týdnů funguje na GPT-4. Ohlašování něčeho neexistujícího od Googlu tak vypadá jen jako klopýtání kdesi vzadu za rychle se vzdalujícími soupeři.

Na druhou stranu, Google investoval letos v únoru 300 milionů dolarů do společnosti Anthropic. Ta byla založena bývalými zaměstnanci OpenAI a zabývá se také vývojem jazykových modelů. Ve stejný den, 14. března, představila Anthropic svůj produkt Claude.
Claude je AI asistent, tedy přesně to, co očekáváme v Google nástrojích. Claude má na rozdíl od GPT-4 generovat především bezpečné a neškodné odpovědi a texty. Jeho služeb již využívá Quora v aplikaci Poe, i přímý konkurent Googlu – vyhledávač DuckDuckGo ve svém doplňku DuckAssist A také Notion, to je multifunkční aplikace na psaní poznámek, vedení kalendáře, organizování dat, spolupráci na projektech a obecně zaměřená na produktivitu.
Umělá inteligence v Notion funguje už více než měsíc, používá se pohodlně a přirozeně, a pokud takhle bude vypadat integrace do Google nástrojů, tak já se na to těším.
Otázka je, jestli se na to těší DuckDuckGo, slibující především ochranu osobních údajů svých zákazníků, a jestli se na to těší Notion, svou povahou také víceméně rival Googlu. Určitě se netěší žádná z firem, která dosud nabízela zpracování a rešerše dat za peníze, protože další existence takového byznysu tak nějak začíná postrádat smysl.

O dva dny později, 16. března, ohlásil Microsoft svůj Copilot. To je v podstatě totéž, jen v pastelových barvách. Microsoft 365, tedy Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams a další budou využívat sílu jazykového modelu a Microsoft Graph.
Microsoft 365 Copilot je v tuto chvíli údajně používán velkými korporátními zákazníky a v dohledné době bude k dispozici i dalším uživatelům.
Ne, ani tohle si ještě nemůžete vyzkoušet.

Další zklamání, tentokrát na opačné straně planety, se dočkali uživatelé čínského Baidu. Stejného 16. března se konalo představení Ernie bota, čínského protějšku chatbota GPT-4. Baidu je jedna z největších firem působících v Číně, má širokou nabídkou produktů od webového vyhledávače, map, media přehrávačů, aplikací pro komunikaci se státní samosprávou, mobilního telefonování, aplikací a her až po produkty užívající umělou inteligenci nebo samořiditelná auta.
Prezentace Ernie bota byla údajně dlouho plánovaná, ale přesto prý působila jako uplácaná narychlo, vše bylo nahrané dopředu a žádná živá interakce s botem se nekonala.
Nicméně Baidu má čárku za účast. Přidáno na seznam technologických gigantů, kteří se ženou neúprosně kupředu.

Pokud už tedy používáte DuckAssist, Notion, nebo třeba vyhledávač You.com s integrovanými AI funkcemi, víte, jak takové nástroje fungují a nemusíte být smutní, že vám velcí kluci a holky nepůjčí svoje nejnovější hračky.

Další novinka je malá, ale v budoucnu bude důležitá.
I britská vláda se chce zapojit do probíhajících závodů ve zbrojení, teda, inteligenci, a vyhlásila, že investuje 900 milionů liber do vytvoření “BritGPT,” super nabušeného počítače, který bude umět to, co GPT-4, a ještě mnohem víc.
Britská vláda se bojí, aby země nezůstala pozadu za velkými společnostmi a také za Čínou.
Britská vláda se domnívá, že na takovou věc je potřeba super mega výkonná výpočetní síla, a proto i v současné nelehké době uvolní tenhle balík.
Britská vláda slíbila, že následujících deset let bude každý rok udělena cena 1 milionu liber tomu nejpřelomovějšímu projektu v oblasti AI.
Britská vláda také, jako již poněkolikáté, zapoměla svojí iniciativě okamžitě zaregistrovat doménu, takže na britGPT.uk již najdete zcela funkční webovou stránku. Protože, kdo potřebuje inteligenci, když může mít suchý humor a trochu čaje? Skoro jako originál, ale obsahuje více crumpet a míň logiky.
Crumpet je anglický kříženec mezi lívancem a houskou, obvykle se polyká s máslem a džemem. Obrázky vyplodil náhodně vybraný generátor ne úplně náhodných obrázků, a jestli se vám to nezdá, najděte si nějakým staromódnějším způsobem, jak crumpet opravdu vypadá.
V patičce je poznámka, že se jedná o satirický náhled, jehož hlavním cílem je dělat si p*del a užít si nějakou legraci před vypuknutím uměle inteligentní apokalypsy. Autorům můžete přispět na kafe, a možná budete úplně první.

Tohle je sice konec videa, ale v žádném případě konec zpráv. V uplynulém týdnu bylo uměle inteligentních událostí daleko víc, a každá z nich vážně stojí za samostatné video. Máte se příště na co těšit, poklikejte na ty butonky tady okolo, ať to neprošvihnete.